Pracovníci Muzea Náchodska připravili spoustu zajímavých akcí. Pro děti pak byla připravena soutěž, kde si mohly vyzkoušet různé dovednosti ze středověkého života. Například malování iluminací, výrobu kachlí, práci se dřevem a mnoho dalších.
Zajímavá byla expozice Muzea Náchodska seznamující návštěvníky s historií a archeologickými nálezy zdejšího regionu. Zde si návštěvníci mohli vyzkoušet zahrát některou ze středověkých deskových her.
Velkému zájmu se těšilo stanoviště středověké kuchyně. Zde na chuťové buňky zájemců útočila výborná hustá polévka, chuťovka z jablíček nebo mňamka z pučálky. Vše připraveno podle tradičních středověkých receptur.
Zajímavé byly také ukázky dobového oblečení a zbroje spolku Doba Karlova. Odvážlivci si mohly ověřit své schopnosti při střelbě s lukem. Jednou z atrakcí byla také možnost vyrazit si vlastní brakteát.
V rámci Archeologického dne proběhly také dvě přednášky na středověké téma.
V dopolední části seznámil návštěvníky Mgr. Petr Hejhal, Ph.D. z Univerzity Hradec Králové s problematikou zakládání středověkých měst. Vysvětlil historické souvislosti a důvody k zakládání měst. V této poutavé prezentaci také přednášející ukázal typy středověkých obydlí na základě archeologických výzkumů. Jednotlivé typy doplnil spoustou fotografií z vykopávek i zajímavých grafických rekonstrukcí.
Odpolední přednášku prezentoval Pavel Gregor člen ČNS, pobočky Pražské groše. Téma této druhé přednášky bylo Mincovnictví v českých zemích. V rámci ní se návštěvníci seznámili s nejstaršími středověkými ražbami počínající ražbou denárů a brakteátů. Další část byla věnována grošové reformě Václava II. z roku 1300 a výrobním postupům při výrobě mincí. Zmíněny byly také moravské a slezské ražby. Přednášející v rámci přednášky ukázal nejdůležitější nominály ražené každým českým panovníkem od Václava II. až po poslední grošové ražby Ferdinanda II. Habsburského.
Děkujeme pracovníkům Muzea Náchodska za poskytnuté fotografie. Další fotografie si můžete také prohlédnout přímo na stránkách Muzea Náchodska.