Strastiplná výprava na hrad Křídlo
Autor: Pavel Gregor
Datum: 30.05. 2014
Zpět na seznam
...aneb jak jsme nenavštívili mincovnu Kroměříž

 

Jedním z našich dalších výjezdů za poznáním tajemství našich mincoven měl být i výlet do kroměřížské mincovny na podzim roku 2010. Po náročných přípravách a hledání optimálního termínu nakonec zvítězil termín 16.10.2010. Takže jsme se v plné sestavě Lukáš Richtera a Pavel Gregor dopravili do města Kroměříž. Nejprve jsme si prohlédli město, doplnili energii v jedné z mnoha hospůdek a vyrazili k cíli našeho výletu. Cestu k mincovně lze díky dobrému informačnímu systému snadno najít a tudíž ani nám netrvalo dlouho dopravit svá těla k objektu našeho zájmu.

 

 

Přivítala nás krásně opravená budova. Měla však jen jednu malou drobnost. Byla zavřená. Jak jsme později zjistili, na internetu měli špatně uvedené období, ve kterém je mincovna přístupná. A tudíž jsme to o pár dní propásli. Takže nás po krátkém nadávání a smutném pokukování do oken mincovny nezbylo, než hledat náhradní řešení.

Proto jsme nejdříve zaskočili zaplašit vztek i hlad do nedaleké restaurace U Bruna. Naštěstí je Lukáš vždy vybaven chytrou technikou, takže nebylo problém najít nový objekt našeho zájmu.  Tím se postupným vylučováním stala zřícenina hradu Křídlo.

Proč právě hrad Křídlo? Tuto památku jsme zvolili z toho důvodu, že na tomto hradě byla v 15. století padělatelská dílna. Podrobnosti o ní si můžete přečíst např. ve Zprávách pobočky ČNS Brno č. 20 z roku 1976. Ze kterého jsou i níže uvedené informace.

První zmínka o tomto hradu je z roku 1365. Hrad byl v majetku různých rodů. Od pánů z Kunštátu, přes Tovačovské z Cimburka aj. až po pány z Bořitova. Později, někdy v letech 1460 -1481 jej měla v držení Markéta z Krčan, vdova po Herburtovi z Bořitova. Pravděpodobně za ní byla i v činnosti padělatelská dílna. Postupnými nálezy zde bylo nalezeno přibližně 300ks mincí, převážně dobových falz. Jednalo se o penízky s uhersko-českým znakem a penízky se lvem. Falza jsou prý na velmi vysoké úrovní. Většina by se měla nacházet v Moravském zemském muzeu v Brně.

Bohužel i tato lokalita nebyla ušetřena rabování ziskuchtivých osob, po nichž byly zřetelné veliké díry i v době, kdy jsme ji navštívili.

Zde je ukázka tří mincí, které prý byly nalezeny na této zřícenině. Omluvte sníženou kvalitu fotografií. Lepší se mi nepodařilo získat.

 

 

První dvě mince jsou měděná falza, třetí pravděpodobně pravý peníz se lvem. Zde je zajímavé to, že horní řada měsíčků je otočena.

Zřícenina hradu Křídlo se nachází nedaleko Kroměříže směrem na Bystřici pod Hostýnem.

 

 

Po krátké cestě jsme se dostali do blízkosti hradu. Na naše dotazy na cestu však místní obyvatelé jen kroutili hlavou. To nás ale neodradilo a tak po krátkém bloudění jsme nalezli místo v lese mezi kopci, kde byl turistický ukazatel. Cesta ze začátku byla pohodlná i když celkem do poměrně strmého kopce. To by to ale nebyl Lukáš, aby si nevymyslel nějaké zpestření. Nadhodil kacířskou myšlenku, že přeci nebudeme obcházet celý kopec, když můžeme jít nahoru rovnou. Hrad přeci musí být logicky na jeho vrcholu, ne? Jelikož i mně nevadí adrenalin, tak jsem souhlasil.

Jaká to bylo hloupost, se projevilo již brzy. Ze začátku příjemná cesta se postupně zužovala, až se začala podobat všemu jinému, jenom ne tomu, co by se jen vzdáleně mohlo nazývat cestou.

 

 

Touha po poznání však nakonec zvítězila nad úskoky místní květeny a my konečně stanuli na vrcholu.

Zde již jen nepatrné části zdiva připomínají kdysi veliký hrad. Pro prohlídce a rozvinutí několika hypotéz jsme se rozhodli k návratu do civilizace. Cesta zpět, pokud pominu jedno dobrodružné překonávání obzvláště studeného horského toku, již proběhla celkem příjemným způsobem, a my se mohli odebrat na cestu k domovu.

Kroměřížská mincovna tedy alespoň pro tentokrát odolala. V následujícím roce jsme však již měli více štěstí. Ale o tom až jindy.