Setkání Skuteč 2017
Autor: Pavel Gregor
Datum: 20.08. 2018
Zpět na seznam
Malé setkání ve Skutči a okolí

 

V létě 2017 proběhlo jedno z menších setkání sběratelů. Postupným odpadáním zájemců nakonec finální sestavu utvořili Oliver, Greggy, Facctory a Sigur a jejich drahé polovičky.

 

 

Jelikož poslední dva zúčastnění museli absolvovat cestu až z Horních Uher, byl vyhlášen sraz na 10 hodinu dopolední v Havlíčkově Brodě. Po příjezdu všechny zůčastněné překvapily příjemné letní teploty 16° C. Proto jsme na rozehřátí zaskočili do nedaleké oblíbené kavárny, kde jsme po nutné dávce kofeinu a čokolády domluvili program a trasu dne.

Jako první následoval přesun na nedalekou zříceninu hradu Lichnice.

Ještě pod hradem jsme se zastavili v Muzeu Berlova Vápenka, kde jsme se mohli seznámit s postupy při výrobě vápna.

 

 

Naproti vápenici se nachází malé muzeum zemědělské techniky, kde si můžete zavzpomínat na krušné dětství. Přesto, že je vstup dobrovolný, můžete se zde prohlédnout nejen předměty denní potřeby, ale také zrekonstruované stroje a to i traktory.

 

 

Posléze jsme se přesunuli na zříceninu hradu Lichnice. Čas byl napjatý, protože od 13:00 patřil hrad strašidlům. Naštěstí jsme vše stihli včas, takže jsme si jej mohli v klidu prohlídnout. Pouze občas nás obtěžoval nějaký Upír, Baba Jaga, či Bludička. Skrytým překvapením byla i nově otevřená rozhledna umístěná uvnitř původní věže. Zajímavostí tohoto hradu je i to, že se zde podařilo archeologicky prokázat použití trebušetu při obléhání hradu Sirotky.

 

 

Po plánovaném úprku před stále se množícími strašidly jsme se krátce zastavili u Žižkova dubu. a pak již pokračovali ztékati další hrad v okolí zvaný Oheb.

 

 

Zřícenina hradu Oheb se nachází nad přehradou Seč. Z jeho zákoutí je možné pořídit zajímavé fotografie s výhledem do okolí.

 

 

Někteří chtěli zkoušet i létat, ale to se jim naštěstí podařilo rozmluvit.

 

 

Cestou nazpět jsme se ještě krátce zastavili v památníku obce Ležáky, vyhlazené za války nacisty.

 

 

Večer pak byl zakončen dobrým jídlem, pitím a také samozřejmě prohlídkou mincí jednotlivých účastníků. Že se tato činnost prodloužila do brzkých ranních hodin, není třeba ani zdůrazňovat.


Druhý den byl vzhledem k odjezdu všech zúčastněných omezen jen na krátkou vycházku po zatopených skutečských lomech.

 

 

Po povinné konzumaci se všichni zúčastnění odebrali do svých domovů.